:: ŁUKASZ RUSZNICA

ŁUKASZ RUSZNICA

Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści / fotografie z archiwum IPN

Galeria Bałucka

Stary Rynek 2

wernisaż: 14.06.2024, g.19.30

14.06.2024 - 11.08.2024

Kurator: Łukasz Rusznica
Teksty towarzyszące wystawie: Tomasz Stempowski, Łukasz Rusznica
Tłumaczenie: Aleksandra SzymczykNa co patrzy system? Jak to patrzenie odsłania sam system?

 

W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii. Znajdziemy tam zdjęcia spraw ważnych dla polskiej historii, jak i dowody banalności ludzkich działań, małych przestępstw czy niesubordynacji. Ich wspólnym mianownikiem jest przemoc. Przemoc wyrażona spojrzeniem agenta systemu.

 

Z perspektywy aparatu opresji wszystko jest ciekawe i ważne, nic nie jest na tyle nieistotne, aby można to było pominąć. Tak jak wszystkie sprawy związane z pamięcią i w tym przypadku natkniemy się na to, co jest wyparte i niewygodne. Dlatego przemilczenie jest tak niezwykle istotnym tropem, bo to, co nie udokumentowane, może być zwyczajnie niebezpieczne.

 

Ta wystawa to kolejna próba zadania pytań o historię, pamięć i naszą przeszłość. Książka How to look natural in photos autorstwa Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy jest częścią prezentowanej wystawy.

 

 

Łukasz RUSZNICA (1980) fotograf i kurator, w praktyce artystycznej skupiony głównie na książce fotograficznej. Prowadzi wydawnictwo Archiwum Słońca we Wrocławiu.

 

Tomasz STEMPOWSKI (1971) historyk i archiwista IPN, autor i współautor artykułów i wydawnictw książkowych, m.in.: Piaszczyste drogi karpatczyków. Fotografie kpt. Karola Angermana z lat 1940‒1944; Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu; Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940–1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu; Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana; Kariera SS-Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943. Album fotograficzny funkcjonariusza Einsatzgruppe i Geheime Staatspolizei na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy; Prawo w filmie. Prowadzi bloga o fotografii historycznej – fototekst.pl.

 

 

Powyższy tekst pochodzi ze strony fotofestiwal.com i można go znaleźć pod linkiem.


Wystawa realizowana w ramach Programu Miasto – Fotofestiwal 2024


Fotofestiwal 2023


puste

Patronat medialny


patron kalejdoskop patron artinfo
patron retsat patron plaster
patron TVP lodz

:: POZOSTAŁE AKTUALNE WYSTAWY

Irena Keckes, Martyna Rzepecka, Ana Vivoda, Katarzyna Zimna

Galeria Willa

ul. Wólczańska 31

wernisaż: 06.06.2024, g.18.00

06.06.2024 - 01.09.2024

Kuratorka: Katarzyna ZimnaWspółpraca kuratorska ze stronyMiejskiej Galerii Sztuki w Łodzi: Małgorzata Dzięgielewska Autorka tekstu do katalogu wystawy: dr Adrianna Filipiak  FEMIGRAPHIC to wystawa międzynarodowego kolektywu artystek działających w obszarze szeroko pojętego medium grafiki, które oscyluje między bezpośrednim doświadczaniem i je...

asd

Weronika Gęsicka w Galerii Re:Medium
FOTOFESTIWAL 2024

Galeria Re:Medium

Piotrkowska 113

wernisaż: 16.06.2024, g. 16.00

14.06.2024 - 04.08.2024

Kuratorki: Dominika Pawełczyk, Katarzyna Sagatowska Sztuka i technologia współistnieją od wieków i stanowią inspirujący duet. W ostatnich dekadach postmodernizm upowszechnił podejście do twórczości jako do przetwarzania tego co istnieje, remiksowania, używania narzędzi o pewnej autonomii funkcjonowania, a tym samym akceptowania faktu, że artys...

asd