:: ISIDRO CON WONG

Isidro Con Wong

Spokój realizmu magicznego – wystawa w Galerii Chimera

Galeria Chimera

ul. Wólczańska 31

wernisaż: 07.05.2024, g. 19.30

07.05.2024 - 02.06.2024

Kurator: Julián Ramírez García

 

Magia obrazów Isidro Con Wonga wyrasta z przeżywania codziennego życia. Artysta, czerpiąc z otoczenia, tworzy swój własny świat, wykraczający poza zwyczajność. Konfrontacja obu tych światów nabiera charakteru aktu magicznego.

 

Opuszczając rzeczywistość, przechodząc w obszar lirycznej fantazji, twórca otwiera drzwi do świata snów, w którym pędzle same fruwają ponad obrazami, realizując nieodpartą potrzebę tworzenia.
To pozwala na pokonanie codziennego bólu i zatopienie się w marzeniu.

 

Kontrastowe i wrażliwe barwy jego dzieł to źródło tryskającej energii, uświadamiające nam, że wszystko, co istnieje, jest bytem energetycznym i znajduje się w ciągłym ruchu.

 

Motywy obrazowe kreują mit, który staje się wehikułem przenoszącym nas w świat sacrum.

 

Jego dzieła, naiwne wizje o walorze mirażu, utrzymane w poetyce realizmu magicznego, przechodzą z czasem w obszar dynamicznej abstrakcji, w której mocno akcentowany jest elektryczny impuls esencji światła, włączający każdy element świata w jedną, ulegającą przemianom Całość.

 

Kosmos, galaktyki, Ziemia i jej istoty, cztery żywioły podlegają w tej twórczości ciągłej transmutacji i przechodzą z poziomu indywiduum, pojedynczych zjawisk, na poziom Jedności.

 

Autor nie dominuje nad obserwowaną przyrodą. Staje się, poprzez uwiecznienie jej na obrazie w akcie tworzenia, częścią otaczającego go świata.

 

Jego twórczość staje się rodzajem autobiografii, w której odbija się siła i spontaniczność odtwarzanej rzeczywistości. Jego prace, przedstawiające swoisty raj utracony, nabierają równocześnie wymiaru ekologicznego.

 

 

Opracowano na podstawie tekstów z internetowej strony Autora oraz nadesłanych materiałów.

 

 

 

ISIDRO CON WONG urodził się w Puntarenas w Kostaryce w 1931 roku. Jest synem chińskich emigrantów z prowincji Canton-Zhongshan. Przez kilka lat przebywał w Chinach, poznając kulturę swoich bliskich, zwłaszcza język, a także lokalne tradycje czy kuchnię. Jego etniczne korzenie nie pozostaną bez wpływu na formę i zawartość dzieł artysty.

 

Po powrocie do Kostaryki w 1950 roku Con Wong osiadł w prowincji Puntarenas, gdzie mieszkał przez wiele lat. Jego twórczość rozwinęła się jednak w Paquera i rejonie Zatoki Nicoya, gdzie zajmował się rolnictwem, rybołówstwem i hodowlą zwierząt. Był również producentem obuwia i handlowcem. Gdy zajął się jedynie działalnością artystyczną, reminiscencje tych przeżyć, zwłaszcza kontakty z naturą, znalazły ujście w jego obrazach.


Zawsze pragnął być artystą, ale jego zamiary długo blokowane były przez ojca, który namawiał go do pracy i wykonywania tradycyjnych zajęć, zgodnie z kulturą, w jakiej się wychował.


W wieku 40 lat podjął decyzję o zostaniu profesjonalnym artystą i poświęceniu się całkowicie sztuce. Jego osobowość i wypracowany wyrazisty styl szybko zapewniły mu uznanie i zaowocowały pełną sukcesów karierą. W odniesieniu do jego prac najczęściej używa się określenia: „magiczny świat Isidro Con Wonga”. Artysta brał udział w licznych wystawach na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Monako, Włoszech, Hiszpanii, Japonii, Tajwanie, Panamie, Kolumbii, Wenezueli.


Isidro Con Wong jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jest członkiem honorowym Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.

 

 

 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA NASZYM FACEBOOKU

Patronat medialny


patron TVP lodz patron retsat
patron kalejdoskop patron plaster
patron artinfo