:: NOC MUZEÓW 2024

NOC MUZEÓW 2024

18/19 maja w Galeriach MGSŁ

Noc Muzeów 2024 w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – 18/19.05.2024Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 (18.00-01.00), wystawa: Teresa Klink-Kobierska. Niewidzialna obecność


18.30 | Rodzinny warsztat plastyczny: Fantastyczna podróż do świata egzotycznych zwierząt

Prowadzenie: Beata Bugaj-Tomaszewska i Natalia Szeligowska


Zapraszamy dzieci od lat 4 wraz z opiekunami do udziału w warsztacie plastycznym Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Do stworzenia prac przestrzennych zainspirują nas prace Artystów, które można obecnie podziwiać w Galerii oraz świat egzotycznych zwierząt i roślin, który dodatkowo wzbogacimy o elementy fantastyczne, tworząc naszą interpretację wyprawy do dżungli.


20.00, (zbiórka: 19.55) | Wieczorne oprowadzanie po Willi Kindermanna

Prowadzenie: Małgorzata Dzięgielewska


Tradycyjnie już zapraszamy do zwiedzania Galerii Willa wieczorową porą. W tym roku Galeria będzie czynna od 18.00 do 1.00. O godzinie 20.00 historyczka sztuki, kuratorka wystaw MGSŁ Małgorzata Dzięgielewska oprowadzi chętne osoby po willi Leopolda Kindermanna.

 

Dzieje rodziny Kindermanów – jednej z bardziej znaczących rodzin w dawnej przemysłowej Łodzi – sięgają lat 20. i 30. XIX wieku. Kindermanowie pozostawili po sobie istotne ślady w krajobrazie i historii miasta, wspaniałe fabryki oraz rezydencje, m.in. willę przy ul. Wólczańskiej 31. Willa Leopolda Kindermanna określana jest najczęściej jako jedno z najważniejszych dzieł secesyjnych w architekturze polskiej, wyróżniające się niezwykle interesującą formą i detalem architektonicznym oraz bogactwem wystroju wnętrz.

 

21.00 | Spotkanie z Teresą Klink-Kobierską

Prowadzenie: Dariusz Leśnikowski


Obcowanie z twórczością Teresy Klink-Kobierskiej jest jak uczestniczenie w inspirującej podróży. Osobistej peregrynacji Artystki przez życie, pełne przeżyć i doznań, ale też podróży po świecie artystycznych przemian i fascynacji, jakich doświadczyło współczesne malarstwo w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. Oba te konteksty przenikają się ze sobą, wpływając na charakter i wyraz Jej twórczości. Zapraszamy na spotkanie z Artystką oraz kuratorem wystawy Niewidzialna obecność i Dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Dariuszem Leśnikowskim.

 

TERESA KLINK-KOBIERSKA – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Piotra Potworowskiego i prof. Rajmunda Pietkiewicza oraz malarstwo ścienne w pracowni prof. Juliusza Żuławskiego. Dyplom w zakresie malarstwa i rysunku oraz scenografii. Po ukończeniu studiów na stałe związała się z Łodzią. Uprawia malarstwo, rysunek, jest autorką instalacji plastycznych, animatorką zdarzeń i akcji interdyscyplinarnych. Aktywna uczestniczka łódzkiego życia artystycznego. Dekoratorka wnętrz. Realizatorka projektów scenograficznych dla teatru i filmu (ok. 30 projektów, m.in. do filmów: Wojciecha Wiszniewskiego, Radosława Piwowarskiego, Janusza Zaorskiego, Laco Adamika, Ryszarda Bera, Piotra Łazarkiewicza, Marka Koterskiego).

 

Ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce (m.in. Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Białystok, Łódź) i zagranicą (Szwecja, RPA). Uczestniczyła w licznych znaczących wystawach zbiorowych w wielu krajach.

 


18.00-01.00 | Stanowisko wydawnicze z promocyjnymi publikacjami Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi 

Galeria Chimera, ul. Wólczańska 31 (18.00-01.00), wystawa: Isidro Con Wong. Spokój realizmu magicznego

 

22.30 | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Prowadzenie: Julián Ramírez García


Magia obrazów Isidro Con Wonga wyrasta z przeżywania codziennego życia. Artysta, czerpiąc z otoczenia, tworzy swój własny świat, wykraczający poza zwyczajność. Konfrontacja obu tych światów nabiera charakteru aktu magicznego. Kosmos, galaktyki, Ziemia i jej istoty, cztery żywioły podlegają w tej twórczości ciągłej transmutacji. Po wystawie Artysty oprowadzi kurator Julián Ramírez García.

 

 

 

Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113 (18.00-01.00), wystawa: Łódź od kuchni. Słownik łodzianizmów


18.30 | Spotkanie towarzyszące wystawie

Prowadzenie: Adriana Usarek


Gościnią i gościem spotkania prowadzonego przez współkuratorkę projektu, historyczkę i krytyczkę sztuki Adrianę Usarek będą Natalia Konca (Namazane) oraz Teodor Durski – współtwórcy tegorocznej edycji wystawy.


NATALIA KONCA (ur. 1997) – ilustratorka, rysowniczka, projektantka tkanin, szerzej znana jako Namazane. Dyplom magisterski „Dziewczyńskość” z projektowania tkaniny obroniła z wyróżnieniem w ASP w Łodzi w 2021 roku. Dyplom licencjacki „Mój rysunkowy pamiętnik” (kolekcja tkanin drukowanych) wyróżniony został na przeglądzie See&Say 2020. Inspiracje do tworzenia czerpie z życia w Polsce. Fanatyczka koloru niebieskiego.

 

TEODOR DURSKI (ur. 1976) – w 2003 r. ukończył z wyróżnieniem ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W tym samym roku otrzymał nagrodę główną Rektora łódzkiej ASP w XX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne oraz nagrodę regulaminową na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. W 2005 roku otrzymał Medal Honorowy na 12. Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź, a w 2009 r. nagrodę firmy Canson na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie.

 


Dla najmłodszych odwiedzających Galerię Re:Medium będą czekały ZESZYTY ŁODZIANIZMÓW z kolorowankami przygotowanymi przez wszystkich artystów biorących udział w tej edycji wystawy: Karola Banacha, Katarzynę Bogucką, Teodora Durskiego, Gosię Herbę, Martę Ignerską, Jakuba Kamińskiego, Hannę Kmieć, Natalię Koncę (Namazane), Agatę Królak, Olę Niepsuj, Patrycję Podkościelny oraz Pawła Szlotawę.

 

 

Galeria Bałucka i Ośrodek Propagandy Sztuki – zamknięte.