:: NATALIA KALISZ CRUX
Galeria Re:Medium
Piotrkowska 113
wernisaż: 26.03.2013, godz. 18.00
26.03.2013 - 20.04.2013
Natalia Kalisz (ur. 1988, Łódź)
Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. W 2010 dyplom licencjacki z wyróżnieniem w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej dra hab. Dariusza Kacy, aneks w Pracowni Rysunku dra hab. Sławomira Ćwieka. W 2012 roku ukończyła studia II stopnia na kierunku Grafika w specjalności Grafika artystyczna. Dyplom w Pracowni sitodruku i graficznych technik łączonych prowadzonej przez dr hab. Sławomira Ćwieka oraz w Pracowni malarstwa pod przewodnictwem prof. Andrzeja M. Bartczaka.
Mieszka i pracuje w Łodzi. Twórczość w zakresie grafiki artystycznej i projektowej, malarstwa, rysunku, rzeźby oraz fotografii.
Artystka jest laureatką nagrody Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXIX Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Wystawa Crux jest indywidualną prezentacją dokonań autorki w różnych dyscyplinach artystycznych: grafice artystycznej, rysunku, fotografii.
Postaci, które zasiedlają jej obrazy, pomimo dużej ekspresji twarzy i gestów, są unieruchomione przez klatkę obserwującego je obiektywu i ciasny kadr, nie zawierający żadnych punktów odniesienia. Ubezwłasnowolnione, zredukowane do bycia obiektami, sami ze swoim zwątpieniem, cierpieniem, obsesyjnie wyrażaną samotnością. Wiele z tych portretów modeli posiada pewną ilość wariantów. Sekwencje zatrzymujące w zwolnionym tempie ich przerażenie, wiszą w pustce. Nic na obrazie nie wyjaśnia przyczyny tych ekspresyjnie przedstawionych stanów psychicznych. Przemyślnie zbudowana konstrukcja, prosta i klarowna, zawieszająca owe figury w białej lub czarnej pustce nie daje szans na uwolnienie ich od złowrogiego świata. „Apokaliptyczne” gesty ciała, melancholijny wyraz twarzy naprowadzają nas na myślenie o dawnym malarstwie. Artystka czerpie z ekspresji późnogotyckich ołtarzy (zwłaszcza scen pasji), jak i XVII-wiecznego klasycyzmu czy XIX-wiecznego malarstwa symbolicznego. Widać to w jej surowej estetyce prac, ekspresji twarzy, biało-czarnym mrocznym kolorycie tworzonych przez nią rysunków, grafik i fotografii. Matematyczna precyzja i logika tych gestów wywołuje odczucie samotności. Brak ucieczki przed domniemanym cierpieniem, katastrofą, końcem świata buduje melancholijny nastrój i nieuchronne wrażenie końca wszelkich systemów wartości.
Jolanta Ciesielska, fragment tekstu Między cieniem śmierci a światłem życia. Kilka uwag na marginesie twórczości Natalii Kalisz do folderu wystawy w Galerii Re:Medium