::


Ogólnopolska wystawa malarstwa
w Ośrodku Propagandy Sztuki

Ośrodek Propagandy Sztuki

Park im. H.Sienkiewicza

wernisaż: 13.05.2024, g.17.00

13.05.2024 - 16.06.2024

Myślę i czuję
Ogólnopolska wystawa malarstwa towarzysząca konferencji „Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?”

 

Niewątpliwie stoimy na progu kolejnej rewolucji technologicznej. Jedni patrzą na AI niechętnie, obawiając się przejęcia świata sztuki przez maszyny, inni zaś traktują ją jako kolejne narzędzie pracy. Pamiętajmy jednak, że 150 lat temu wynalezienie fotografii zrewolucjonizowało medium malarstwa. Potencjał systemów AI jest ogromny, ale czy jest w stanie dokonać podobnego przełomu?

 

Wystawa „Myślę i czuję” to ogólnopolska prezentacja malarstwa, umieszczona w kontekście sztucznej inteligencji, lecz także nieco w kontrze do niej. Skupia się na potencjale ludzkiego malarstwa - jego bogactwie tematów, technik i stylistyk, które nadają tej dziedzinie niemal nieograniczone możliwości. Mamy nadzieję, że dobór prac przyczyni się również do głębokiej refleksji na temat natury człowieka. Wystawa ukazuje jego złożoność oraz podkreśla rolę artysty w procesie twórczym, wraz z jego emocjami, inteligencją, intuicją, innowacyjnością oraz życiem duchowym. Jest także pełna trudnych do podrobienia śladów jego fizycznej obecności, stając się prawdziwym wyzwaniem artystycznym dla najnowszego wynalazku ludzkości.

 

 

Organizatorem wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

Wystawa zrealizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 

Wystawa inauguruje również Międzynarodowy Kongres Kultura Miasta Regeneracyjnego, który odbędzie się w EC1 w Łodzi w dniach 14–15 maja 2024.

 


Artyści:
Karol Babicz, Stanisław Baj, Paweł Baśnik, Beata Ewa Białecka, Tadeusz Boruta, Izabela Chamczyk, Tomasz Ciecierski, Joanna Cisek, Sławomir Elsner, Bartosz Kokosiński, Anna Kopeć‑Gibas, Dorota Kozieradzka i Michał Szuszkiewicz, Aleksandra Gieraga, Piotr Kotlicki, Edyta Kowalewska, Marian Kuczma, Wojciech Leder, Dominik Lejman, Tomasz Milanowski, Magdalena Moskwa, Izabela Morzyszek, Tomasz Musiał, Anna Tomaszewska‑Nelson, Maciej Olekszy, Bartłomiej Otocki, Łukasz Patelczyk, Bartłomiej Radosz, Józef Robakowski, Zbigniew Romańczuk, Michał Rybiński, Slow Painting Studio, Piotr Stachlewski, Witold Stelmachniewicz, Agula Swoboda, Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Trzcińska, Marcin Zawicki


Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performance Aleksandry Kozioł.

 

Dodatkowo w oparciu o zgromadzone prace zrealizowany zostanie i zaprezentowany
projekt Rafała Szrajbera, w którym wykorzystane zostaną interpretacyjne możliwości sztucznej inteligencji.

 


Kurator: Tomasz Musiał
Kuratorka: Aleksandra Ignasiak
Czas trwania wystawy:
14 maja – 16 czerwca 2024
Więcej informacji: mysleiczuje.asp.lodz.pl

Organizatorzy i współorganizatorzy


nowe asp narodowe centrum kultury

Patronat honorowy


hz Ministerstwo Cyfryzacji

Patronat medialny


Szum patron TVP lodz
lynx patron plaster
radio łódź patron retsat
patron kalejdoskop w tonacji
patron artinfo


puste

Partnerzy


Open Eyes Kongres regeneracja