Projekt medalu opracowała Ewa Tyc-Karpińska.

Jury: prof. Krzysztof Tomalski – przewodniczący, dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Bogusław Deptuła – krytyk i historyk sztuki Elżbieta Fuchs – dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi prof. Zbigniew Purczyński – Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi Giuliano Santini – dyrektor Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS Urbino

:: 15. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE MAŁE FORMY GRAFIKI POLSKA-ŁÓDŹ 2014


aukcja miniatur graficznych: 12 czerwca 2014, godz. 19.30, prowadzenie: Wojciech Malajkat

kurator: Elżbieta Fuchs

sekretarz wystawy: Małgorzata Dzięgielewska

 

Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź to wystawa prezentująca twórczość graficzną współczesnych artystów z kilkudziesięciu krajów świata. Jest jedną z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki. O wyjątkowym charakterze i międzynarodowym uznaniu projektu świadczy fakt, iż na ogłoszony w roku 2013 konkurs wpłynęły grafiki 752 artystów ze wszystkich niemal kontynentów.

 

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, tak i tym razem twórcy przesłali miniatury z ostatnich trzech lat, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy w Triennale, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze. Niejednokrotnie inspirowane tradycją sztuki awangardowej, m.in. ekspresjonizmem, surrealizmem czy abstrakcją geometryczną, a niekiedy odzwierciedlające wyjątkowość kultur oraz historii poszczególnych krajów. Podczas 15. edycji Triennale przedstawiamy prace artystów biorących udział w wystawie niemalże od pierwszej edycji w roku 1979, jak i tych debiutujących. Szczególnie wśród reprezentantów najmłodszego pokolenia artystów można obserwować poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i eksperymenty z łączeniem różnych technik grafiki warsztatowej. Grafika warsztatowa przyciąga twórców, którzy potrafią poddawać materię płyty graficznej przekształceniu w obraz utrwalający zaobserwowane piękno, ale potrafią także tworzyć przeczucie piękna w sensie metafizycznym. Miniatura graficzna, tak mało spektakularna w swojej skali, jest formą wypowiedzi, w którą artysta wpisuje całe swoje doświadczenie. Cynkowa płyta, drewniana deska, kartka papieru, stalowa igła, kwas, który trawi, farby drukarskie czarne i kolorowe, ogień i dym – oto niektóre elementy potrzebne artyście do grafiki warsztatowej. Pozornie są to rzeczy pozbawione życia, jakby same w sobie bez świadomości, ale w rękach artysty matryca to nie tylko cynkowa płyta, odbitka to już nie tylko biała kartka papieru, dym nie tylko osmala i brudzi, a igła nie tylko może ukłuć. Co dodaje człowiek do materii? On jej używa do tworzenia i w tym naśladuje samego Stwórcę – Giuliano Santini, katalog wystawy Urbino – Città degli Incisori (Urbino – miasto grafiki, wyd. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 2008).

 

W 2014 roku, zgodnie z regulaminem Triennale, na wystawę zakwalifikowano odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm; wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”. 752 artystów z 62 krajów nadesłało 2595 prac. Jury zakwalifikowało 881 grafik 349 artystów z 49 krajów, m.in. Argentyny, Australii, Bahrajnu, Belgii, Białorusi, Brazylii, Chile, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Francji, Gruzji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Łotwy, Kanady, Malezji, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Peru, Polski, RPA, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Tajlandii, Turcji, Ukrainy, USA, Wenezueli, Węgier, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

 

W ramach 15. edycji jury nagrodziło Medalami Honorowymi 12 artystów.

Projekt medalu opracowała Ewa Tyc-Karpińska.

 

Laureaci Triennale w 2014 roku:

• Uta Clemens (Niemcy)

• Barbara Górska (Polska)

• Ole Folmer Hansen (Dania)

• Jarosław Kaczmar (Ukraina)

• Witold Kaliński (Polska)

• Kamil Kukla (Polska)

• Masataka Kuroyanagi (Japonia)

• Susan Pye (Wielka Brytania)

• Christine Ravaux (Belgia)

• Nauer Spíndola (Brazylia)

• Cleo Michéle Wilkinson (Australia i Wielka Brytania)

• Piotr Żaczek (Polska)

 

Triennale odbywa się w roku szczególnym w historii Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, która obchodzi swoje 90-lecie. Dzięki zakończeniu kompleksowego remontu konserwatorskiego Galerii Willa, zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w roku 1979, ekspozycja Triennale gości w zabytkowym budynku secesyjnej willi wzniesionej według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Dzięki organizacji 14. dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2011 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 11.115 prac z ponad 70 krajów i tworzy otoczenie sprzyjające promocji twórczości graficznej w Polsce i za granicą. Kolekcja będzie kontynuowana, gdyż niemalże wszyscy autorzy-uczestnicy 15. Triennale wyrazili wolę przekazania prac do kolekcji Galerii.

 

Wystawy towarzyszące Triennale, które w tym roku udało się zorganizować zarówno w przestrzeniach Galerii, także w nowo pozyskanej przy ulicy Piotrkowskiej 113 Galerii Re:Medium, jak i, dzięki współpracy z Akademią Sztuki Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, w gościnnych salach wystawowych Uczelni, tworzą płaszczyznę kontaktu z aktualnymi dokonaniami w dziedzinie grafiki artystycznej kilkuset twórców z całego świata.

Elżbieta Fuchs

 


 

 

Artyści uczestniczący w wystawie:

Argentyna / Argentina
Blasbalg, Silvana
Bono, Noe
Giménez, Rubén
Grimi, Esteban
Juárez, Norma
Koch, Roberto
Lara, Claudio
Leyes, Alesandra
Melano, Ana
Suardi, Maria
Australia – Wielka Brytania
Australia – Great Britain
Kluge-Pott, Hertha
Wilkinson, Cleo Michéle
Bahrajn
Abdul Rahim, Jamal
Belgia / Belgium
Baeyens, Martin R.
Belgeonne, Gabriel
Cleuter, Yvette Henriette Clementine
Corbisier, Brigitte
De Bolle, Francis
Etienne, Luc
Maréchal, Bernadette
Ravaux, Christine
Smets, Vincent
T’sas, Danielle
Wittek, Anne-Marie
Białoruś / Belorussia
Alimow, Lew
Kwartalny, Władysław
Bośnia i Hercegowina
Bosnia and Hercegovina
Jovanić, Nataša
Šipka, Olivera
Brazylia / Brazil
Brandāo, Abelardo
Macalós, Glaé Eva
Santos Rocha, Eliane
Sentinger Manfroi, Lília Maria
Spíndola, Nauer
Bułgaria / Bulgaria
Dafinow, Atanas
Damjanow-Wes, Weselin
Eftimowa-Dobrinowa, Lilija
Kerin, Hristo
Kolibarow Atanasow, Kalojan
Kulew, Dimitar
Marinczewski, Weliko
Ninow, Iwan
Todorow, Aleksandar
Vodewa, Irma
Chile
Femenías von Willigmann, Victor
Mahan, Beatriz
Chorwacja / Croatia
Čengić, Plamenko
Ivandić, Ina
Vivoda, Ana
Czechy / Czech Republic
Brázda, Jiří
Hlinka, Miroslav
Ranný, Emanuel
Samek, Jiří
Steininger, Ladislav
Dania / Denmark
Hansen, Ole Folmer
Egipt / Egypt
A. El Ghany Mohammed, Riham
Ramadan Hassan Abdou, Mohammed
Estonia
Kalde, Kalli
Saks, Reti
Sarv, Feliks
Valk, Kelli
Francja / France
Akahira, Rafael Hiroshi
Bilan, Richard
Gouhoury, Tristan
Le Bourva, Sophie
Pellevillain, Michèle
Poignon, Nicolas
Francja – Kanada
France – Canada
Guichard, Frédérique
Francja – Liban / France – Lebanon
Assadour
Grecja / Greece
Fragoulidou, Ourania
Terzis, Nicos
Gruzja / Georgia
Arboliszwili, Dawid
Hiszpania / Spain
Cabildo Figueroa, Paula
Hiszpania – Argentyna 15
Spain – Argentina
Pagliano, Silvia Aurelia
Holandia / Holland
Andriessen, Cees
India
Bani, Rakesh
Japonia / Japan
Abe, Natsuki
Akihisa, Nakano
Ando, Mutsuko
Arai, Junko
Arichi, Yoshito
Cho, Haruko
Futami, Shoichi
Horio, Sawa
Hosomizu, Kazuko
Ikeda, Yukiko
Ito, Azusa
Kawashima, Yuko
Kinefuchi, Junko
Kodama, Taichi
Kuroyanagi, Masataka
Masuda, Yoichi
Mimura, Hiroshi
Mitsuhashi, Shinobu
Nishio, Shota
Nishite, Yoshitoyo
Noda, Masaaki
Noda, Tetsuo
Oso, Miwako
Saeki, Chikahide
Sugita, Masaaki
Suzuki, Kaori
Tachibana, Yoshiko
Tomura, Shigeki
Tsuchishima, Toshio
Tsuchiya, Emi
Wada, Kiyo
Yoshizumi, Toshio
Kanada / Canada
Besant, Derek Michael
Huston, Heather
Lanneville, Jo Ann
Pelletier, Denise
Wells, Hope
Liban / Lebanon
Jabbour, Mona Amal
Litwa / Lithuania
Ajauskas, Valentinas
Andrijauskaitė, Gražvyda
Bernatonis, Jurgis
Dainovskytė, Milda
Diszczenko, Tatiana
Kneižytė, Vilija
Kriaučiūnaitė, Elvyra Katalina
Micevičiūtė, Monika
Šumskytė Sum, Raminta
Luksemburg / Luxembourg
Grosbusch, Danielle
Łotwa / Latvia
Cernecova, Natalija
Macedonia / Republic of Macedonia
Janešlieva, Slavica
Malezja / Malaysia
Mansoor Ibrahim, Abdul
Meksyk / Mexico
Cadena Rosas, Raúl
Castillo Bautista, Raymundo
Dominguez López, Antonio
Guadarrama Solis, Enrique
Hernández Castillo, Victor Manuel
Montiel Reyna, Ivette Elena
Rocha Padilla, Miguel Alejandro
Niemcy / Germany
Clemens, Uta
Hülsen, Lutz
Klafki, Anja
Kliemann, Carl-Heinz
Ries, Kurt
Ritter, Monika
Sander, Margret
Norwegia / Norway
Larsen, Torill Elisabeth
Nowa Zelandia / New Zealand
McLellan, Emma
Peru
Garay Terrazas, Julio
Polska / Poland
Aninowska, Joanna
Aszkiełowicz, Alfred
Baczyński, Jan
Bałdyga, Stanisław
Bartczak, Andrzej Marian
Basiul, Marek
Białas, Marcin
Biedroń, Katarzyna Maria
Bińczycki, Paweł
Bocianowska, Elżbieta
Bocianowski, Marian Paweł
16 Bukowski, Przemysław
Bunsch, Franciszek
Cebula, Bartosz Jan
Chojnacki, Dariusz
Cholewa, Stanisław Antoni
Chomicz, Małgorzata
Ciesielski, Piotr
Cieszyńska, Elżbieta
Cieślewicz, Aleksandra
Cywicki, Łukasz
Czech, Adam
Cziomer, Marcin
Dąbrowski, Mieczysław Dariusz
Delekta, Paweł
Dmitruk, Jerzy
Eckert, Klaudia
Frodyma, Teresa Barbara
Frydryk, Grzegorz
Fydrych, Andrzej
Galewski, Jacek
Gawroński, Karol
Głowacka, Hanna T.
Gojowy, Piotr
Górska, Barbara
Górska-Ogórek, Małgorzata
Grabowy, Sławomir
Graczykowski, Andrzej
Grochocki, Sebastian
Gromniak, Piotr
Gruszczyński, Janusz Andrzej
Habisiak-Matczak, Alicja
Hrycek, Jan Krzysztof
Hunger, Ryszard
Idzikowski, Damian
Jachym, Marcin
Jagodzińska, Katarzyna
Jakubczak, Aleksandra Barbara
Jakubowski, Wojciech
Jaszewski, Jakub
Jenta-Dmitruk, Małgorzata Halina
Jóźwik, Zbigniew
Kaca, Dariusz
Kacperska, Magdalena
Kaczmarek, Teresa Joanna
Kaliński, Witold
Kawełczyk, Tomasz Maciej
Kaźmierczak, Elżbieta
Klonowska, Katarzyna (Kasia Klon)
Kobrzyński, Piotr
Kocurek, Kamil
Kosakowska, Emilia
Kowalski, Antoni
Kukla, Kamil
Kutylak-Katamay, Ewa
Lercher, Maciej
Lercher, Marek Tadeusz
Lesser, Ewa
Łabuz, Andrzej
Łuczak, Hanna Maria
Łuczak, Wojciech
Masternak, Artur
Masztanowicz, Ewelina
Mazek, Agnieszka
Miśkiewicz, Lesław
Mitka, Aleksander Paweł
Oboz, Andrzej
Olejniczak, Zdzisław
Paljocha, Joanna
Pankowska, Urszula
Pawlus, Natalia
Pędziałek, Leonard
Piercc, Ajk Bjőrn
Pogorzelec, Marta Alicja
Purczyński, Zbigniew
Radzikowska, Elżbieta
Rosiak, Barbara
Rudziński, Fryderyk Jan
Rygielski, Michał
Ryszkowska, Agnieszka
Sass, Tamara
Skowroński, Sebastian Krzysztof
Soboń, Magdalena
Stachurska, Małgorzata
Stawowczyk-Kuzemczak, Jadwiga
Stelmaszczyk, Maria
Stępińska, Barbara Alicja
Strzemieczny, Wawrzyniec
Surzycki, Marcin Piotr
Syrkowski, Dariusz
Szmatloch, Jan Michał
Szulc, Marta
Tomalski, Krzysztof
Uchman, Magdalena
Wawrzyczek-Klasik, Michalina
Wawrzyniak, Krzysztof
Wieczorek, Danuta
Wieczorek, Krzysztof
Wilk, Magdalena
Winiarski, Tomasz
Wiszniewska-Domańska, Joanna
Zajko, Marek
Zawadzka, Agnieszka Barbara
Zimna, Katarzyna
Żaczek, Piotr
Polska – Ukraina / Poland – Ukraine
Piercc, Ajk Bjőrn; Kho, Tee
Polska – Wielka Brytania
Poland – Great Britain
Gawlik, Jolanta
Republika Południowej Afryki
Republic of South Africa
Hofer, Eleanora
Rosja / Russia 17
Borowicki, Jurij
Gaitow, Rais
Kazewa, Irina
Zujew, Władimir
Rumunia / Romania
Al Hilo, Nader
Apostu Teodorescu, Daniel
Hālcescu, Alexandru Radu
Jakabházi, Alexandru
Teodorescu Apostu, Andreea
Serbia
Andjelković, Marija
Cvejić, Ana
Ćirović, Ivana
Fulgosi, Daniela
Janković, Aleksandra Zorana
Jovanović, Anita
Kovačević, Ninoslav
Kragulj, Nataša
Krajnović, Milan
Latinović, Ognjen
Lučić Janković, Ranka
Miletić-Omčikus, Gorica
Pecić, Dimitrije
Petrović, Jelena
Stojanović, Ljiljana
Tekić, Danja
Veljašević, Vladimir
Zaric, Katarina
Zeljić, Nenad
Słowacja / Slovakia
Baláž, Blažej
Činovskỳ, Martin
Słowenia / Slovenia
Konec, Alojz
Šiler Hudoklin, Sabina
Zlokarnik, Mojca
Szwecja / Sweden
Svensson, Per
Tajlandia / Thailand
Chirachaisakul, Kraisak
Jermkhunthod, Nattapong
Muanta, Supattariawadee
Nakjarast, Thamarat
Puektasajatum, Yutt
Rattanapan, Chakkrit
Ruamrudeekool, Chaivut
Srimatyakun, Nophaklao
Thepboonta, Thepmetha
Turcja / Turkey
Güldali Uysal, Arzu
Ukraina / Ukraine
Bilikiwski, Igor
Bilikiwski, Lew
Demianiszyn, Walerij
Denisenko, Oleg
Kaczmar, Jarosław
Kalinowicz, Konstantin
Kho (Mushtatov), Tee
Trygub, Oksana
Turczenko, Uljana
USA
Belau, Susan
Lewalski Berg, Eugenie
Mohallatee, David
Oliver, Perry
Wenezuela / Venezuela
Cupido, Marco
Flores Díaz, Dalila
Węgry / Hungary
Bugyi, Istvàn
Kőhegyi, Gyula
Molnár, Iscsu István
Németh, Alexandra Georgina
Stefanovits, Péter
Wielka Brytania / Great Britain
Bartlett, Adrian
Ford, Peter
Pye, Susan
Włochy / Italy
Bacco, Nino
Bortoluzzi, Milvia
Caprioglio, Lucia
Casalino, Luigi
Cataldi, Daniela
Diamanti, Elisabetta
Fallini (Babiscia), Barbara
Favaro, Gianni
Gianinetti, Roberto
Lorenzetti, Carla
Manno, Vittorio
Martignoni, Silvana
Mosele, Ivo
Palazzetti, Beatrice
Palli, Mario
Passerini, Lucio
Pozzi, Giancarlo
Rizzelli, Angelo
Tarasco, Pietro Paolo
Tuccelli, Maria Maddalena
Viglianisi Carfi, Dina

 

Wystawy towarzyszące Triennale:

1/2. Wtajemniczeni – wtajemniczani. Mistrzowie i adepci grafiki artystycznej

Laureaci Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź z lat 1979-2011 oraz pedagodzy i uczestnicy Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki Artystycznej w ASP w Łodzi

Galeria Kobro – 5-20 czerwca oraz 10 lipca - 14 sierpnia 2014

Galeria OdNowa – 13-26 czerwca 2014

Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121

otwarcie: 13 czerwca 2014, godz. 12.00, 12.30

kuratorzy: Władysław Jagiełło, Dariusz Kaca

koordynator: Alicja Habisiak-Matczak

3. Magdalena Kacperska. Siła błękitu

Galeria Bałucka, Stary Rynek 2

13 czerwca – 27 lipca 2014

otwarcie: 13 czerwca 2014, godz. 14.00

kurator: Małgorzata Dzięgielewska

4. Shigeki Tomura. Drzewo

Kolekcja Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113

13 czerwca – 30 sierpnia 2014

otwarcie: 13 czerwca 2014, godz. 17.00

kurator: Elżbieta Fuchs

5. Grafika warszawska

Kolekcja Galerii Test

Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44

13 czerwca – 24 sierpnia 2014

otwarcie: 13 czerwca 2014, godz. 18.00

kurator: Apoloniusz Węgłowski

 

Organizator

MGS 44x55 MFGsz

Inne



:: WYSTAWY TOWARZYSZĄCE TEGOROCZNEMU TRIENNALE

wystawa towarzysząca 15. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki Polska-Łódź 2014

Re:Medium

Piotrkowska 113

wernisaż: 13.06.2014, godz. 17.00

13.06.2014 - 30.08.2014

Kurator: Elżbieta Fuchs   Prace prezentowane na wystawie towarzyszącej 15. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2014 stanowią kolekcję 46 miniatur graficznych stworzonych przez Artystę w technikach akwaforty i suchorytu (tak zwanej suchej igły), co nadaje odbitkom swobodny, rysunkowy charakter, pozwala uzyskać efekt szkicu...

asd

SIŁA BŁĘKITU - wystawa towarzysząca 15. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki Polska-Łódź 2014

Galeria Bałucka

Stary Rynek 2

wernisaż: 13.06.2014, godz. 14.00

13.06.2014 - 27.07.2014

Kurator wystawy: Małgorzata Dzięgielewska   Jedną z wystaw towarzyszących 15. międzynarodowemu triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2014 jest prezentacja linorytów barwnych Magdaleny Kacperskiej – laureatki Medalu Honorowego ubiegłej edycji triennale. Niezwykłe walory prac artystki potwierdziło także tegoroczne jury, które zestaw jej grafi...

asd

wystawa towarzysząca 15. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki Polska-Łódź 2014

Ośrodek Propagandy Sztuki

Park im. H.Sienkiewicza

wernisaż: 13.06.2014, godz. 18.00

13.06.2014 - 24.08.2014

Organizatorzy Miejska Galeria Sztuki w Łodzi Mazowiecki Instytut Kultury (dawne Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie) Kurator wystawy: Apoloniusz Węgłowski   Wystawą towarzyszącą 15. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź jest prezentacja dorobku Konkursu Grafiki Warszawskiej. Charakter i zakres konkursu zmi...

asd